Fiskeklubben Nordfyns 10 års jubilæum

Den 2 april 2018 er en stor dag for Fiskeklubben Nordfyn, da er det nemlig 10 år siden at klubben så dagens lys. Det har været 10 gode år, hvor der er blevet lagt mange kræfter i for at skabe den gode klub, som vi har i dag. Der har været mange visioner og gode ideer i starten, med hvilken klub vi ville have,og hvilken vej vi skulle gå. Mange forskellige har fra dag et lavet et stort stykke arbejde i klubben.  Alle har på hver deres måde, bidraget med at forme klubben, og gjort den til det den er. Noget alle kan være tilfredse med og være stolte over. Vi har en særdeles aktiv klub,med klubaftener hver anden mandag, weekendture til Langeland og Skjern å, ture til Æbelø, og endagsture til kysten. Desuden er vi altid med til Fjordens dag. Der skal fra bestyrelsen lyde et stort tak til jer medlemmer der bakker op om vores klub, støtter vores arrangementer, og som giver os inspiration og ideer til fremtidig arrangementer i klubben. Det håber vi at i også vil blive ved med – TAK.

I anledning af vores jubilæum afholder vi Fiskekonkurrence efter havørred for klubbens medlemmer Lørdag d. 7 april. Konkurrencen er gratis at deltage i og den er bare for klubbens medlemmer. Den starter lørdag d. 7 kl. 0.00 og slutter lørdag d. 7 kl. 15, hvor der er indvejning og præmieoverrækkelse ved klubhuset Flyvesandsvej 24. Ved indvejning skal gyldig medlemskort fremvises. Tilmelding til konkurrencen sker her på siden.

 1. præmie: Gavekort på 500 kr. + betalt weekendtur til vores weekendture til Langeland eller Skjern å i 2019. (Valgfrit om det er Langeland eller Skjern å, dog skal der til Skjern å turen selv betales for fiskekort og laksetegn)
 2. præmie: Stang + gavekort til 300 kr.
 3. præmie: Stang + gavekort til 200 kr.
 4. præmie: 1 flaske Jubilæumssnaps.
 5. præmie: 2 flasker rødvin.

præmierne bliver givet til fisk i bedste kondition.

Efter konkurrencen vil foreningen være vært for lidt mad og godt til halsen, og det bliver ca. kl. 17. Af hensyn til, hvor meget mad vi skal have fat i, bedes i også tilmelde jer til spisning hvis i ønsker det.

Sidste frist for tilmelding til konkurrence og spisning er Tirsdag d. 3 april her på siden.

Knæk og Bræk

Kjeld

 

This entry was posted in Information. Bookmark the permalink.

12 Responses to Fiskeklubben Nordfyns 10 års jubilæum

 1. avatar Kjeld Mølborg Pedersen says:

  Er med til konkurrence og spisning:-)
  Knæk og Bræk
  Kjeld

 2. avatar Torben Rolskov says:

  Som formand må jeg også hellere deltage i både konkurrencen og spisningen
  Torben

 3. avatar nhc says:

  Deltager i begge event´s

 4. avatar LIA says:

  Deltager i begge event’s.

 5. avatar Torben Andersen says:

  Hej
  Nicolaj og jeg kommer ikke, da vi skal til konfirmation på Sjælland.

 6. avatar johnp says:

  er med til konkurrencen og spisning

 7. avatar Kjeld Mølborg Pedersen says:

  Ib er med til konkurrence og spisning

 8. avatar Flemming J says:

  Er med i konkurrencen, men ikke i spisningen.
  Flemming

 9. avatar Gubbi says:

  Jeg kommer også med til begge dele
  ?
  Hilsen Karsten A STORE FANGEREN

 10. avatar Flemming J says:

  Deltager i konkurrencen, men ikke i spisningen.
  Flemming J

 11. avatar LIA says:

  Bent Andersen kommer også til begge dele.

 12. avatar nhc says:

  Tilmelder Erik H. Jacobsen til begge dele

Skriv et svar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.